Če imate v okolici svojega doma travnato površino, jo morate vsekakor primerno negovati, če želite, da kar se da dobro uspeva in da je ne nazadnje tudi lepega videza. V zemlji so sicer prisotni vsi potrebni elementi za rast pa tudi rodovitnost, vendar ji morate dodajati še manjkajoča hranila, kot so dušik, kalij, fosfor oziroma vsa makrohranila.
Gnojenje trave oziroma sestava gnojila je najbolj odvisna od klimatskih pogojev, od travnih vrst oziroma sort, od sezone in ne nazadnje tudi od same zemlje.
Kazalo strani:
Gnojenje od 4 do 5-krat na sezono
In če boste želeli, da je trava v okolici vašega doma lepa in zdrava, jo boste morali primerno pognojiti od 4 do 5-krat na sezono. Še preden se lotite gnojenja, si pripravite preprost načrt za gnojenje trave. Z njegovo pomočjo boste vsekakor veliko lažje dosegli in ohranjali dobro preskrbljenost zemlje z vsemi potrebnimi hranili.
Če pa nimate časa trave gnojiti tako pogosto – torej od 4 do 5-krat na sezono, ji to omogočite vsaj dvakrat na posamezno sezono. Tudi na ta način boste dosegli vsaj približno dobre rezultate.
Časovno trajanje gnojila
Urejanje okolice in gnojenje trave od vas zahteva nekaj predznanja, ki ga boste uporabili pri zasnovi načrta. Še zlasti boste morali paziti na časovno trajanje delovanja gnojila. Počakati boste morali, da gnojilo oddela svoje in dognojevati šele takrat, ko boste popolnoma prepričani, da so rastline že porabile gnojilo.
V nasprotnem primeru boste travno rušo pregnojili. To lahko povzroči tudi ožige in druge podobne težave. Pred gnojenjem se prepričajte tudi o tem, da v vaši travni ruši ni polsti, ki bi na kakršen koli način preprečevala vnos gnojila. V takšnem primeru bi gnojilo ostalo na površju in tako ne bi doseglo koreninske sestava. Tudi to lahko povzroči ožig in nekatere bolezni rastlin.
Analiza zemlje
Za kakovostno in učinkovito gnojenje trave boste v prvi vrsti poskrbeli, če boste opravili analizo zemlje na vašem vrtu oziroma travniku. Potrebno je namreč vedeti, kakšna je njena sestava. Zemlja ne sme biti prekisla in tudi ne preveč bazična. Dodati ji boste morali tisto, česar ji najbolj primanjkuje.
Najpogostejša težava je ta, da je zemlja prekisla. To težavo lahko rešite preprosto, in sicer kar z apnjenjem.
Se vam zdi orodje, ki bi ga potrebovali le enkrat na leto predrago? Tukaj najbolj pride v poštev prav izposoja orodja. Več o tem si lahko prberete v članku z naslovom “Izposoja orodja je enostavna rešitev za vsakega mojstra“.
Vzdrževanje kopalniškega pohištva. Pazite, da bodo kosi kopalniškega pohištva odporni proti vodi, pari in višjim temperaturam, saj bo tako njihova življenjska doba daljša, vzdrževanje pa lažje. Preberi več …