Anoreksija (nervosa) je motnja hranjenja. Kaže se kot obsedenost s telesno težo in zaužito hrano. Želja anoreksične osebe je ohranitev telesne teže, ki ni normalna za njihovo starost in višino. Za preprečevanje pridobivanja teže so pripravljeni stradati oziroma se pretirano ukvarjajo s telesno vadbo.
Motnje hranjenja so veliko bolj značilne za ženske, celo do devetkrat bolj. Zlasti je značilna za najstniško obdobje. Pogosto je posledica težav s čezmerno težo, družinske zgodovine, menjave šole oziroma delovnega mesta, selitve, izgube pomembne osebe, ločitve, smrti ter podobno.
Kazalo strani:
Simptomi anoreksije
Anoreksija prizadene v povprečju do 1 % celotne populacije. Tipični znaki anoreksije so:
- zanikanje lakote;
- težave s koncentracijo;
- socialni odmik;
- odsotnost čustev;
- zmanjševanje telesne teže;
- razdražljivost;
- nezanimanje za spolnost;
- pretirano ukvarjanje s hrano;
- pretirana uporaba dietnih izdelkov;
- glavobol ali migrena;
- depresija.
Zdravljenje anoreksije
Zdravljenje je zlasti psihoterapevtsko, potrebna je večletna psihoterapija. Simptomi se lahko omilijo z uporabo ustreznih zdravil. Podoben učinek kot zdravila imajo nekatere terapevtske tehnike, na primer medicinska hipnoza. Ta se lahko priključi dolgotrajni psihoterapevtski obravnavi.
Pri šibki in srednje močno izraženi motnji simptome lahko lajšajo tudi metode samopomoči.
Posledice anoreksije
Anoreksija vodi lahko v številne zaplete. V najhujšem primeru lahko povzroči tudi smrt. To se lahko zgodi nenadno, na primer ko je anoreksik močno podhranjen oziroma zaradi nenormalnega srčnega ritma oziroma aritmije.
Najpogostejše posledice anoreksije so anemija, težave s srcem, izguba kostne in mišične mase, pri ženskah odsotnost menstruacije, pri moških znižana raven testosterona, prebavne motnje, nizka koncentracija natrija, kalija in klorida v krvi, težave z ledvicami.
Preprečevanje anoreksije
Za preprečevanje anoreksije ni zagotovljenega načina. Zdravniki med rutinskimi zdravniškimi pregledi lahko posameznikom zastavijo vprašanja o navadah prehranjevanja ter o zadovoljstvu z videzom.
Če med svojimi domačimi ali prijatelji opazite nizko samopodobo, nenavadne prehranske navade, nezadovoljstvo z videzom, se z njimi poskusite na prijazen ter razumevajoč način pogovoriti. Čeprav anoreksije morda s tem ne boste preprečili, se z osebo, ki kaže znake, vseeno pogovorite o bolj zdravem vedenju in ne nazadnje tudi o možnostih prehranjevanja.
Dejstva o anoreksiji pri otrocih
Otrok z anoreksijo ima zelo nizko telesno težo, najpogosteje izkrivljen pogled na svoje telo. Fizični simptomi so suha koža, bolečine v trebuhu ter zaprtje.
Zdravljenje anoreksije pri otrocih prav tako vključuje terapijo ter prehransko rehabilitacijo. Pomemben del zdravljena je tudi družinska terapija.
Z individualno psihoterapijo do uspehov na vseh področjih. Terapija traja, dokler ne rešite problema, zaradi katerega ste prišli oziroma se konča, ko ste zadovoljni z uspehom. Preberi več …